Jdi na obsah Jdi na menu
 


WORKSHOP

 

vork.jpg

 

KRANIOSAKRÁLNÍ JÓGA  - workshop

23.6.2018 / sobota / 9 až 11h

Kraniosakrální jóga je unikátním spojením  vědy a starobylých systémů a může v dnešní uspěchané době přinést tělu i mysli přesně to, co je potřebné pro zdraví a pohodu.

Workshop se skládá z části teoretické a praktické. V teoretické části si vysvětlíme pojem „Kraniosakrální jóga – kraniosakrální systém. Co je to glymfatický systém, jak jej pročistit. Vysvětlíme si k čemu používat a jaký benefit pro nás může mít  pomůcka – Spouštěč klidového bodu.

Nabytou teorii převedeme do praxe. Projdeme si pilíře Kraniosakrální jógy – začneme relaxací se spouštěčem klidového bodu. Pokračovat budeme ásanami s pumpováním dechu života a projdeme si sezóní elementární cvičení (jak a co cvičit na jaře, v létě, na podzim a v zimě). Uvolnění fascií za pomoci automiofasciálního uvolnění. Vyzkoušíme si thajskou masáž, která do kraniosakrální jógy neodmyslitelně patří a závěr bude patřit Aplikované meditaci.

Vhodné pro všechny jógové úrovně i úplné začátečníky.

Cena 290,-

Přihlášení : detox.masaze@seznam.cz

Úhrada : nejpozději do 20.6.2018 na účet č. 329059083/ 0800

VS. 2306

Pozvnámka pro příjemce : Jméno Příjmení účastníka

Možnost uhrazení přímo na místě konání, po předchozí tel. domluvě – Hotel Saloon, Tyršovo nábřeží 487, Zlín

Helena Janušková – tel.: 732261923

 

O KRANIOSAKRÁLNÍ JÓZE

Jedním z trendů dnešní doby je určitá modifikace jógové cesty. Vzniká nám nepřeberné množství nových druhů jógy. Proč?

Mohou za to požadavky dnešní doby, stále se zvyšující tempo a rostoucí nároky na lidskou psychiku. A stejné je to i se vznikem Kraniosakrální jógy. Její cvičení vede ke zdravému fungování v této době a tempu.Používáme základní hathajógové pozice, ale zapojujeme v nich speciální pumpování, které umí rozproudit naše lymfatické a kraniosakrální cesty.

Cvičení je vždy zahájeno na tzv. spouštěči klidového bodu a díky tomu se rychle a snadno dostaneme do stavu „Floou“, tedy pocitu hlubokého uvolnění mysli, a to i když přiběhneme na cvičení přímo z práce.

Ale co vlastně samotný název „kraniosakrální“ znamená?

Existuje spojení mezi kraniem ( lebka) a sakrem ( kost křířová ), které se projevuje rytmem nejvzácnější tekutiny v lidském těle, a to mozkomíšního moku pulzujícího v páteři. Vědci na Kanadské univerzitě, konkrétně tým Steva A. Goldmanna, dokázali, že mozek není soběstačný v odbourávání škodlivin, ale spoléhá se na tzv. glymfatický systém. Ten v noci mozkomíšním mokem čistí mozek a ve dne nese s sebou cukry, hormonální a jiné pozřebné látky pro chemii zdraví a radosti. Bohužel si může při nedostatku spánku či dlouhodobém stresu vytvářet v těchto cestách plak a díky tomu vznikají mnohá neurologická onemocnění,či deprese. Tento systém nazýváme glymfatickým neboli kraniosakrálním a pro blaho tohoto systému cvičením krasiosakrální jógy činíme maximum.

Také samozřejmě pomáhají všechny formy relexace pro uvolnění napětí těla, meditace, ale hlavně kvalitní spánek. Tím je pak daná dobrá schopnost proudění v pojivových tkáních a glymfatickém systému. Tyto tkáně a systémy potřebují dostatečně zásobovat vodou, takže dlouhodobá dehydratace je něco, co snižuje produkci mozkomíšního moku i elasticity pojivové tkáně. Také smích a trénování pozitivních emocí dokáže divy.

Co je posláním Kraniosakrální jógy?

Vytvářet podmínky k návratu do své přirozenosti a ukázat cestu k vnitřní radosti bez zevní příčiny. Mnoho utrpení si způsobujeme sami svou myslí , a tak se učíme jak si vyčistit mozek. Součástí Kraniosakrální jógy je i thajská masáž, protože bylo zjištěno, že právě dotek nám chybí nejvíce, a díky tomu máme často vysokou hladinu strasového hormonu – kortizolu. Na konci každé hodiny je i chvilka na aplikované meditace, kde se můžete naučit, že radost, milující laskavost a soucit namíchají kokteil vyrovnanosti.

Obvykle se cvičí 90 minut, ze začátku ideálně 2X týdně. Je to silné cvičení, po kterém přetrvává klid. Druhý den se pak lépe koncentrujete a cítíte jakoudi svěžest kolem páteře.Lekce probíhá tak, že se střídají ásana a úplné uvolnění, aby centrální nervová soustava  mohla zareagovat na to, co se s tělem odehrálo. Součástí je i sezónní elementární cvičení. Na jaře volíme spíše protahovací a posilovací cvičení, provádíme masáž hlavy.  Na podzim např. ,kdy je tělo napadeno stagnací používáme techniky vyštípování a poklepávání. Tato technika uvolňuje proudění látek v těle a díky tomu se snadněji odbourává kyslkina mléčná vzniklá ve sva. Už jen pouhélech při výkonu.

Pro koho je Kraniosakrální jóga  vhodná?

Cvičení Kraniosakrální jógy je pro všechny. Pro jógu „zdravé tělo“ není podstatné. Jóga je totiž vše, co se dělá s bdělou soustředěnou myslí v přítomném okamžiku. Platí zde jedno stálé pravidlo : každý zaměří pozornost na sebe a cviky dělá  s ohledem na své možnosti. Je důležité poslouchat své vlastní tělo. Už jen pouhé zklidnění či práce s myslí mohou tělu výrazně pomoci k ukotvení. Tento směr jógy je unikátním spojením vědy  astarobylých systémů a může v dnešní uspěchané době přinést tělu i mysli přesně to, co potřebuje pro zdraví a pohodu.