Jdi na obsah Jdi na menu
 


DORNOVA METODA

Dornova metoda je velmi jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Dornovou metodou se napravují klouby a obratle a vyrovnává se celková statika těla. Děje se tak šetrně jemným tlakem za aktivního pohybu a spolupráce pacienta.Touto metodou můžeme srovnat  rozdílnou délku dolních končetin, vyrovnat rotace kyčelních kloubů, korigovat vysunuté ploténky, odstraňovat  bolesti spojené s nerovnostmi páteře, mravenčení v nohou i rukou , bolesti hlavy, srovnává se i kostrč. Právě vybočená kostrč může mít souvislost s bolestmi hlavy, pociťovanými jako „zablokovaná“ krční páteř.  Správné postavení pánve je nezbytně nutné k nápravě vbočených palců na nohou. Vzhledem k provázaností páteře s inervací vnitřních orgánů dochází ke zlepšení funkce vnitřních orgánů. Po srovnání posunutých obratlů často přejdou migrény, bolesti ramen, bolesti a brnění vystřelující do nohou i jiné potíže.

Tři dny po aplikování Dornovy metody se doporučuje vyvarovat se prochladnutí ošetřovaných míst a nezatěžovat tato místa fyzickou námahou. V průběhu těchto 3 dnů se může bolest střídavě objevovat a mizet a následně zmizí úplně. Tyto 3 dny potřebuje organismus k nutné regeneraci a výměně informací o nové situaci v organismu.Účinnost Dornovy metody je velmi vysoká, vyžaduje však i spoluúčast pacienta.K tomu, aby byly účinky trvalé, je nutné odstranit nesprávné pohybové návyky.

Délka terapie – asi 1 – 2  hodiny dle stavu pacienta.Netrpělivým Dornovu metodu nelze doporučit- rychlé řešení většinou neexistuje.Klasická medicína neřeší příčiny, ale rychle vadu stabilizuje a fixuje. Tím ale bohužel zpravidla znemožňuje vyřešení příčiny.

Dornova metoda je vhodná, pokud trpíte:

bolestí zad

bolestí kyčlí

bolestí kolen

migrénami a bolestmi hlavy

tenisovým loktem

skoliózou

rozdílnou délkou končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu)

Hallux valgus

 

Kontraindikace:

osteoporóza

endoprotéza (umělý kloub či obratel)

artróza 3-4 stupeň

Bechtěrevovo onemocnění

operace páteře

revmatoidní artritida, zánět v těle

brzy po operacích a úrazech (zlomeninách) – 6 týdnů

onkologická onemocnění

vyhřezlá, zničená meziobratlová ploténka – podle místa a rozsahu vyhřeznutí – konzultovat s lékařem !!!

akutní ústřel

Syndrom Caudi

Před aplikací a ošetření Dornovou metodou je někdy vhodné nejdříve uvolnit zatuhlé, především zádové svalstvo ať již masáží nebo baňkováním. Následně  po 2-3 dnech aplikujeme Dornovu metodu. Po ošetření obvykle následuje Breussova masáž. Je to velice relaxační a uvolňující masáž zad, při které se používá především třezalkový olej. Tento olej proniká velice hluboko a pomáhá při regeneraci meziobratlových plotének.

Breussova masáž je účinná a jemná metoda působící na nervový systém a pohybový aparát, především páteř. Působí skvěle na svaly okolo páteře a proto se s výhodou používá při bolestech zad, kde dokáže uvolnit meziobratlové ploténky a tím ulevit od bolesti, kterou může způsobit tlak na míšní nerv.Klienti ji vnímají velmi příznivě a jsou překvapeni, jak jemnou metodou se jim dokáže ulevit od bolesti. Při masáži se využívá účinků přírodního třezalkového oleje, hedvábného nebo jiného savého papíru a energetizujících hmatů, tak aby se olej dostal co nejhlouběji.Breussova masáž zad třezalkovým olejem je specifický postup hmatů s cílem: provést trakci páteře (protažení) dopravit přes pokožku k meziobratlovým ploténkám třezalkový olej - nejúčinnější prostředek proti vysychání plotének odstranit (vysát) nečistoty z plotének (využívá se osmotických vlastností  papíru)

Uvolnění napjatého zádového svalstva: prevence onemocnění páteře

Vlastnosti třezalky: výrazně ovlivňuje jak tělesný tak duševní stav, působí antidepresivně, zmenšuje tělesnou reakci na stres je protizánětlivá zlepšuje krevní oběh, látkovou výměnu a vylučování moči používá se jako masážní prostředek při bolestech v oblasti páteře, regeneruje meziobratlové ploténky.

Upozornění: U citlivých lidí se světlou pletí může hypericin (jež třezalka obsahuje) vyvolat fotosenzibilitu po pobytu na slunci, jejímž projevem je svědění nebo skvrny na kůži. Proto se po masáži třezalkovým olejem 24 hodin nesluňte.