Jdi na obsah Jdi na menu
 


KRANIOSAKRÁLNÍ JÓGA

jivamukti.jpg

 

KRANIOSAKRÁLNÍ JÓGA  – „ JÓGA DECHU ŽIVOTA“

Autorka této jógy Francis L. Minerve se nechala inspirovat svou dlouholetou praxí  Kraniosakrálního terapeuta a svým studiem Thajské masáže, jako prastarého umění dotyku. Dlouholetá meditační praxe, jí dala nahlédnout do naprosto jiného vnímání sebe a světa. Její druhou vášní je věda, která dnes stále více objasňuje to, čemu Dr. John E. Upledger, lékař a velký učitel zasvětil celý život – Kraniosakrální  terapie opravdu funguje. Bohužel se nalezení glymfatického systému mozku nedožil. Jemu patří velké díky, bez něj by cesta Kraniosakrální jógy nikdy nevznila.

PRINCIP:

Tělo je nejdokonalejší biodynamicko-mechanický stroj a příroda ho vybavila nejfunkčnějším designem. Jeho hlavní řídící jednotkou je mozek a mysl sídlí všude, kam jen oko dohlédne.

KRANIOSAKRÁLNÍ JÓGA pracuje s mechanizmy, které nejvíce škodí této centrální jednotce a díky tomu umožňují co nejdokonalejší spolupráci mezi tělem a myslí.

„FLOOU“ je stav, kdy se nestavíme fungování těchto mechanizmů do cesty, ale zůstáváme tiše přítomni v pozorovateli. A jak toho dosáhnout?

Každá hodina Kraniosakrální jógy začíná na speciální pomůcce – KLIDOVÉM BODU, který působí na mozkomíšní mok ve čtvré mozkové komoře. Ten se na krátký okamžik díky jemnému tlaku pozastaví a pak vznikne vlna, která projde glymfatickým systémem mozku a jemně ho pročistí od plaku zbytkových proteinů, tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév v mozku. Bonusem tohoto stavu je dočasná KLIDNÁ MYSL. Mysl opravdu neprodukuje jedinou myšlenku, což je v dnešní uspěchané době malý zázrak. Dalším důležitým krokem je cvičení v maximálním možném uvolněmí pojivových tkání od napětí. Napětí je určité městnání  látek, procházejících tkání. Znamená, že transport do – a z buněk je jen tak velký, jak velká je uvolněnost těchto tkání, čili těla. Napětí má velký negativní účinek i na proudění mozkomíšního moku, které se zpomaluje a díky němu není možné dostat do mozku příslušné množství látek - -jak hormonů, tak cukrů. Mozek začíná fungovat na omezený výkon a nepotřebné či málo používané funkce z něj mizí. A tak přestáváme mít dobré pocity, zapomínáme radost a často následuje deprese a nemoc. Naštěstí pro nás to trvá tělu dlouho, než mu vypěstujete nějakou nemoc.

Jaké je tedy řešení, kdy jsme už ve stavu, že se nemůžeme sami uvolnit nebo uklidnit? SPECIÁLNÍ PUMPOVÁNÍ v jógových ásanách spojuje blahodárné účinky jógy s možností pracovat s DECHEM ŽIVOTA – prouděním látek ve tkáních. Tím se otevře možnost té nejpřirozenější detoxikace na světě.

Speciální pumpování také rozbíhá lymfu hlavně v uzlinách v podpaží, tedy těch, do kterých ústí glymfatický systém a jeho splachovaný odpad. Nejvíce se toto čištění děje při kvalitním spánku na pravém boku. Také spánek je díky uvolnění, ke kterému dojde při cvičení, kvalitnější. Následná vitalita přetrvává okolo dvou až tří dní po cvičení. Záleží na vaší hladině vnímání těla a na schopnosti obnovování přirozených mechanismů těla. Často jsou zaznamenány pocity svěžesti v páteři, které vyústí jednoho dne až do rozšířeného vnímání.

THAJSKÁ MASÁŽ se dostala do Kraniosakrální jógy díky svému působení na páteř, kterou díky kývavému pohybu nejen rozkmitá, ale otvírá a uvolňuje. To se děje, když jste masér a dotyk – to je hormonální užité umění. Když se zadíváte na naši společnost a uvidíte, jak málo se dotýkáme, bude vám jasné, že právě dotek, který umí snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, nám opravdu chybí.

APLIKOVANÉ MEDITACE se uplatňují jako cvičení pro běžný jógový život, který vás vede do poznání. Meditace je ponoření do ticha, do světa, kde mlčí smysly, a my můžeme vnímat, kdo jsme. Je to tak jemné, jako byste chtěli na rušné ulici slyšet motýlí křídla. A je to tak blažené, radostné bez příčiny.

Meditace je stav, který je několikanásobně lepší  než spánek. Naučit se, jak pomocí meditace zvládnout každodenní rušný program , je proto pro život potřebná věc stejně jako zvládat své tendence mysli a emoce.

KRANIOSAKRÁLNÍ JÓGA  je chráněna ochrannou známkou. Ochranná známka patří mezi práva duševního vlastnictví.

 

SPOUŠTĚČ KLIDOVÉHO BODU

Klidový bod využívá tlaku na čtvrtou mozkovou komoru, který spustí přirozený reflex hlubokého uvolnění a nastertuje tak léčivé mechanismy.

Zaujmeme pozici v leže na zádech a spouštěč klidového bodu vložíme pod hlavu tak, aby neležel pod krkem, ale na spodině lebeční. Brada se nesmí předklánět nebo zaklánět. Do pěti minut u každého člověka nastane režim „delete“. K relaxaci také používáme speciální vědomé dýchání se zádržemi dechu. Dech zadržujeme jen po takovou dobu, pokud je nám to příjemné a to i po výdechu a nádechu.

Také doporučujeme uvědomění si mysli v zádrži dechu a vnímání jejího krátkého zastavení. Můžeme sledovat sledovat uvolnění svalového tonu, společně s uklidněním dechu a zklidněním mysli. V Kraniosakrální terapii se tato metoda nazývá VC-4. Tento klidový bod dokáže převést tělo z akutní fáze do fáze uzdravující.

 

klidove-body.jpg